Regulacja zacisku hamulców tarczowych hydraulicznych

  • Post author:
  • Reading time:5 mins read

Hamulce tarczowe odmieniły oblicze kolarstwa. Na jakość hamowania nie mają wpływu warunki pogodowe, bez znaczenia czy jest sucho czy mokro. Hamulce tarczowe nie zawiodą nas na długich zjazdach MTB ani na długim wytracaniu wysokich prędkości na rowerze szosowym. Śmiało można stwierdzić, że jest to jedna na najważniejszych innowacji w kolarstwie. I dlatego właśnie regulacja zacisku hamulców tarczowych hydraulicznych to ważny i zarazem prosty temat.

Gdy podczas jazdy, z hamulców dobiega irytujący dźwięk ocierającej się o klocki tarczy, to w 90% przypadków oznacza potrzebę regulacji zacisku hamulca. A dokładnie wystarczy wyregulować zacisk hamulcowy względem tarczy. Prosta sprawa:

1. Poluzuj za pomocą klucza imbusowego 5 dwie śrubki odpowiadające za przymocowanie zacisku do ramy lub widelca roweru. Poluzuj. Nie wykręć.

regulacja zacisku hamulców tarczowych hydraulicznych

2. Gdy zacisk hamulcowy jest poluzowany złap za klamkę hamulca i zaciśnij ją.

3. Trzymając zaciśnięty hamulec, dokręć unieruchomiony na tarczy zacisk wcześniej poluzowanymi śrubkami.

I o to cała filozofia regulacji zacisku hamulcowego. Czasami trzeba powtórzyć regulacje gdyż nie zawsze wychodzi za pierwszym razem. Taka regulacja zacisku hamulców tarczowych hydraulicznych jest banalna i skuteczna za razem. Ten trik nie raz poratuje sfrustrowanych serwisantów amatorów.

Narzędzia? jedyne czego potrzebujesz to klucze imbusowe. Które nie oszukujmy się, ale są podstawą w każdym warsztacie rowerowym:

Więcej na temat hamulców rowerowych tarczowych dowiesz się w poniższych artykułach:

Wymiana okładzin hamulców tarczowych

Hamulce tarczowe hydrauliczne czy mechaniczne? które wybrać?

Rodzaje okładzin/klocków hamulców tarczowych


Dodaj komentarz