Jak odkręcić kasetę w rowerze? najprostsza instrukcja.

  • Post author:
  • Reading time:12 mins read

Kasety rowerowe powoli i skutecznie wypierają wolnobiegi. Umiejętność samodzielnego jej demontażu jest bardzo przydatna i prosta zarazem. Bo gdy zajdzie potrzeba serwisu tylnej piasty, bębenka, lub po prostu wymiany kasety nie ominie nas przyjemność jej odkręcania. Tak więc, jak odkręcić kasetę w rowerze? bez paniki. Ogarniesz to…

baner reklamowy by_atka 1

1. Wolnobieg a kaseta rowerowa, jakie są różnice?

Na pierwszy rzut oka obie części wyglądają prawie tak samo. Obie wyposażone są w zębatki dzięki którym łańcuch wprawia tylne koło roweru w ruch. Jednakże „prawie” robi tutaj różnice.

I teraz różnice:

  1. wolnobieg jest nakręcamy na oś piasty, natomiast kasetę nasuwamy na bębenek. Na poniższych zdjęciach widać, że w wolnobiegu nakrętka jest wbudowana w całość (wbudowana czarna część). Kaseta to same zębatki,
  2. wolnobieg ma zazwyczaj do siedmiu rzędów, natomiast siedem i więcej w 99% przypadków to kaseta,
  3. wolnobiegu nie można w rowerze zastąpić kasetą gdy postanowimy zmodyfikować swój rower. Na przykład gdy w grę wchodzi wymiana przerzutki na taką z większym zakresem, i tym samym wolnobiegu z 7 na 8 lub 9 rzędów to niestety wymienić będzie trzeba całe koło.

wolnobieg
WONOBIEG
KASETA
KASETA

Jak odkręcić wolnobieg w rowerze? wszystkiego dowiesz się tutaj.

2. Narzędzia

Bez specjalnego klucza do demontażu kasety (nasadki) oraz równie specjalnego klucza do demontażu a dokładnie przytrzymania kasety rowerowej podczas odkręcania niewiele zdziałacie. Konkretny klucz nasadowy, klucz płaski, lub francuski również jest niezbędny. Pomóc może także preparat typu WD40.

3. Demontaż kasety

Odkręcanie kasety może napsuć troszkę więcej krwi niż odkręcanie wolnobiegu. Głównie dlatego, iż kasetę trzeba przytrzymać specjalnym kluczem lub bacikiem. Ale ogólnie to bułka z masłem:

  1. Zdejmij koło
  2. Umieść klucz w kasecie
  3. Odkręcaj przeciwnie do ruchu wskazówek zegara jednocześnie przytrzymując kasetę specjalnym kluczem
jak odkręcić kasetę 1
1. OSADZANIE KLUCZA (NASADKI) W KASECIE 1
2. OSADZANIE KLUCZA (NASADKI) W KASECIE 2
3. OSADZANIE KLUCZA NASADOWEGO I BACIKA

Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności przychodzi pora punktu kulminacyjnego. Czyli odkręcenia nakrętki i zdjęcia kasety. Tak więc kluczem nasadowym kręcimy w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara a bacikiem (lub specjalnym kluczem do demontażu kasety rowerowej) przytrzymujemy kasetę.

4. ODKRĘCANIE KASETY
5. ODKECANIE NAKRĘTKI KASETY
6. I PO ROBOCIE

Osobiście polecam zakup i użycie klucza do demontażu kasety. Jest wygodniejszy i gwarantuje pewniejszy chwyt. Zasada jest oczywiście ta sama:

4. Montaż kasety rowerowej

Montaż kasety to jeszcze większy banał niż jej odkręcanie. Wszystko co zostało przedstawione powyżej należy wykonać w odwrotnej kolejności. Pamiętaj aby przed montażem wyczyścić dobrze kasetę oraz bębenek. Załóż kasetę. Zakręć nakrętkę. Całość dokręć kluczem. Najlepiej zrobić to kluczem dynamometrycznym z siłą 40Nm (gdyż tak zalecają producenci). Jeśli nie posiadasz klucza dynamometrycznego warto pomyśleć o jego zakupie, gdyż na 100% przyda się on jeszcze nie raz przy dokręcaniu wielu elementów złącznym w rowerze. Ceny rozpoczynają się już od ok. 100zł. Jeśli nie jesteście szczęśliwymi posiadaczami takiego narzędzia, kasetę dokręćcie po prostu z czuciem. I gotowe.

Już teraz wiesz jak odkręcić kasetę w rowerze. Najważniejsze są chęci, oprócz których potrzebujesz jeszcze kilku sztuk niezbędnych narzędzi. Proste prawda?

Poniżej kilka wpisów powiązanych z odkręcaniem kasety, które na pewno przydadzą się w przyszłości:

Jak odkręcić wolnobieg w rowerze?

Serwis piasty rowerowej na łożyskach kulkowych

Kiedy wymienić łańcuch rowerowy?


Dodaj komentarz