Jak odkręcić wolnobieg w rowerze?

 • Post author:
 • Reading time:11 mins read

Gdy łańcuch przeskakuje po zębatkach co doprowadza człowieka do szału. Lub gdy zajdzie potrzeba wyczyszczenia piasty w tylnym kole. Oznacza to, iż czas wymienić wolnobieg. Jest on coraz rzadziej spotykany we współczesnych rowerach, Wypierany przez kasety rowerowe. Z doświadczenia jednak wiemy, że mnóstwo rowerów wyposażonych w wolnobieg śmiga po naszych ulicach. A jego demontaż jest bardzo prostym elementem rowerowego serwisu. Ogarniesz to…

baner reklamowy by_atka 1

1. Wolnobieg a kaseta rowerowa, jakie są różnice?

Na pierwszy rzut oka obie części wyglądają prawie tak samo. Obie wyposażone są w zębatki dzięki którym łańcuch wprawia tylne koło roweru w ruch. Jednakże „prawie” robi tutaj różnice. To dzięki wolnobiegowi możemy zrobić przerwę w pedałowaniu bez kręcących się korb i pedałów.

I teraz różnice:

 1. wolnobieg jest nakręcamy na oś piasty, natomiast kasetę nasuwamy na bębenek. Na poniższych zdjęciach widać, że w wolnobiegu nakrętka jest wbudowana w całość (wbudowana czarna część). Kaseta to same zębatki,
 2. wolnobieg ma zazwyczaj do siedmiu rzędów, natomiast siedem i więcej w 99% przypadków to kaseta,
 3. wolnobiegu nie można w rowerze zastąpić kasetą gdy postanowimy zmodyfikować swój rower. Na przykład gdy w grę wchodzi wymiana przerzutki na taką z większym zakresem, i tym samym wolnobiegu z 7 na 8 lub 9 rzędów to niestety wymienić będzie trzeba całe koło.
wolnobieg
WONOBIEG
KASETA
KASETA

2. Narzędzia

Podstawa podstaw to Specjalny klucz do wolnobiegu (porządny klucz to koszt ok. 40 zł) oraz konkretny klucz nasadowy lub klucz płaski, który poradzi sobie z zapieczonym, nie odkręcanym od lat wolnobiegiem. Pomomóc może również preparat typu WD40.

3. Demontaż wolnogiebu

Śmiało mogę stwierdzić iż odkręcanie wolnobiegu to dość prosta czynność. Zdecydowanie prostsza niż odkręcanie kasety:

 1. Zdejmij koło
 2. Umieść klucz w wolnobiegu
 3. Odkręcaj przeciwnie do ruchu wskazówek zegara
odkręcanie wolnobiegu 1
1. OSADZANIE KLUCZA W WOLNOBIEGU 1
ODKRĘCANIE WOLNOBIEGU 2
2. OSADZANIE KLUCZA W WOLNOBIEGU 2
3. OSADZANIE KLUCZA NASADOWEGO
4. PO ODKRĘCENIU WOLNOBIEGU…

Nie zawsze wolnobieg chce się lekko odkręcić. I wtedy aby nie trafił was szlag, proponuje aby klucz do jego odkręcania włożyć w imadło, nałożyć na niego koło z wolnobiegiem i kręcić całym kołem celem odkręcenia wolnobiegu. Lub po prostu przedłużyć ramie klucza nasadowego.

4. Montaż wolnogiebu

Montaż wolnobiegu jest również bardzo prosty. Należy wykonać wszystkie etapy w prziwnej kolejności analogicznej do odkręcania. Jednak przed montażem wyczyść dobrze oś piasty z gwintem i sam wolnobieg. Podczas nakręcania zwróć uwagę aby wszystko nakręcało się równo. Całość dokręć kluczem w kierunku ruchu wskazówek zegara. Wolnobiegi mają podobną zaletę jak pedały, czyli dokręcająsię same podczas jazdy, więc nie musisz używać całej swojej siły aby je dokręcić. O odkręcaniu i przykręcaniu pedałów poczytasz tutaj.

wolnobieg przed czyszczeniem
WOLNOBIEG PRZED CZYSZCZENIEM
WOLNOBIEG PO CZYSZCZENIU

Teraz już pozostaje jedynie założyć koło i ruszać w drogę!


Ten post ma 2 komentarzy

 1. Patrick

  Genialny artykuł, wszystko doskonale opisane, wraz z fotografiami dla kompletnych laików

  1. Rowerasy

   Dzięki za miłe słowa. Takie właśnie było przeznaczenie artykułu.

Dodaj komentarz