Czyszczenie łańcucha rowerowego

  • Post author:
  • Reading time:13 mins read

Łańcuch to fundamentalny element naszego rowerowego napędu. Poprawnie nasmarowany i wyczyszczony odwdzięczy się nam odpowiednią, przyjemną dla ucha kulturą pracy oraz efektywnym przekazywaniem energii pedałowania. Odpowiednio serwisowany łańcuch to tysiące przejechanych kilometrów. Warto poświęcić mu kilka chwil.

Czyszczenie łańcucha rowerowego możemy podzielić na dwa rodzaje. Wymagające zdejmowania łańcucha i nie wymagające jego zdejmowania. Dodatkowo każdy rodzaj czyszczenia ma dwa warianty.

baner reklamowy by_atka 1

1. Czyszczenie wymagające zdjęcia łańcucha z roweru

Zaczniemy od pierwszego wariantu wymagającego zdjęcia łańcucha czyli szejkowania. Przyznam, że jest to chyba najrzadziej stosowana przeze nas metoda czyszczenia łańcucha rowerowego. W tym przypadku dobrze jak łańcuch uzbrojony jest w spinkę co zdecydowanie ułatwi nam jego demontaż. Po zdjęciu łańcucha wrzucamy go do plastikowej butelki z jak najszerszą szyjką (np. po płynie do płukania lub po mleku). Następnie wlewamy do butelki środek czyszczący. Może to być benzyna ekstrakcyjna, odłuszczacz „meglio” lub najlepiej: odłuszczacz ekologiczny. Wlewanego do butelki preparatu nie potrzeba dużo tzn. ok 3/4 wysokości łańcucha. Kolejną czynnością jest zakręcenie butelki i potrząsanie nią przez ok. minutę. Podczas tej czynności preparat czyszczący dostaje się w każdy zakamarek łańcucha i wypłucze z niego bród. I teraz co istotne: po szejkowaniu należy opłukać łańcuch pod bieżącą wodą i wytrzeć do sucha czystą szmatką tudzież użyć sprężonego powietrza, które też potrafi zrobić świetną robotę. Jeżeli go nie wysuszymy i zostawiamy to łańcuch może zardzewieć dlatego nie polecamy…

Kolejnym wariantem czyszczenia łańcucha rowerowego bez jego zdejmowania jest czyszczenie mechaniczne, czyli ręczne. Wygląda to tak, że zdjęty łańcuch po prostu szorujemy szczotką po wcześniejszym jego zanurzeniu w preparacie Meglio na maksimum 30 min, po czym opłukujemy delikwenta postępując jak powyżej.

czyszczenie woskowanie łańcucha

2. Czyszczenie nie wymagające zdejmowania łańcucha z roweru

Pierwszy wariant to czyszczenie łańcucha rowerowego za pomocą specjalnej maszynki. Urządzenie to wyposażone jest w dwie lub trzy szczotki obrotowe (w zależności od modelu). Do środka tej maszynerii wlewamy płyn czyszczący. Zamykamy ją tak aby łańcuch znajdował się w środku, trzymamy za uchwyt i kręcimy korbą. Osobiście najczęściej korzystam z tego sposobu w moich rowerach i uważam go za najbardziej skuteczny. Jeśli chodzi o te w których nie ma potrzeby demontowania łańcucha oczywiście. I jeśli łańcuch nie jest po ciężkim, błotnistym maratonie. Przetestowałem już wiele urządzeń do mycia łańcucha i osobiście polecam to z Decathlonu ponieważ oprócz tego, że spełnia swoje zadanie to jest po prostu solidnie zrobione i nie rozleci się po kilkukrotnym użyciu.

Poniżej zdjęcia szczotki podczas użytkowania. Czysta i brudna.

maszynka czysta

Druga opcja to czyszczenie łańcucha rowerowego za pomocą nasączonej odtłuszczaczem szmatki. Jest to dość powierzchowny sposób, jednak na podstawowe czyszczenie wystarczający. Najczęściej używam tutaj zmywacza do hamulców Bernera lub benzyny ekstrakcyjnej w sprayu. Polega na tym aby w nasączaną odłuszczaczem szmatkę chwycić łańcuch i trzymając go w ten sposób kręcić korbami w tył (lepiej w przód jeśli masz taką możliwość). Proponuje powtarzać te czynność do momentu uzyskania efektu czystej szmatki. Czasem stosuje ten sposób aby szybko usunąć nieduży bród z łańcucha.

Podsumowanie

Gdy nie będziecie dbać o swój łańcuch konsekwencje mogą być kosztowne. Nie pisze tutaj o kulturze pracy łańcucha, tylko o tym, że brak jego regularnego serwisowania przekłada się na niszczenie innych części napędu. A ceny części rowerowych szybują pięknie w górę. Co prawda w grę nie wchodzą jakieś astronomiczne kwoty gdyż łańcuchy rowerowe to koszt od 50 do 150 zł. No ale jak dołożyć do tego kasetę to mamy kolejne 80 – 150 zł, plus opłata za wymianę w serwisie czyli kolejne 45 zł i nagle robi się 250 zł. Tak więc chyba warto prawda? Gdy łańcuch jest czysty można brać się za odpowiednie jego smarowanie. A gdy łańcuch jest wyczyszczony i nasmarowany jazda będzie jeszcze większą przyjemnością.

Kolejną i najlepszą opcją na przedłużenie żywotności waszego łańcucha jest woskowanie wykonywane raz na 350 km. Niektórym cyklistom taki zabieg wystarczy nawet na cały sezon. Chcesz zobaczyć o co w tym chodzi? Zapraszamy do artykułu na temat woskowania łańcucha, w którym opisujemy wszystko krok po kroku. Zainteresowani? link znajdziecie tutaj.


Dodaj komentarz