Kiedy wymienić łańcuch rowerowy?

  • Post author:
  • Reading time:11 mins read

Łańcucha rowerowego nikomu nie trzeba przedstawiać. To jedna z fundamentalnych części naszego roweru. Niestety, zużyty potrafi niszczyć inne elementy napędu. Jak zdiagnozować czy nasz łańcuch rowerowy jest wyciągnięty? Wszystkiego dowiesz się poniżej.

To, że łańcuch rowerowy się wyciąga jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym. Kluczem jest to aby w odpowiednim momencie jego zużywania zareagować i go wymienić. Konsekwencją jeżdżenia na nadmiernie zużytym łańcuchu jest to, że niszczy on naszą kasetę oraz niekiedy zębatki korby. A części rowerowe raczej nie tanieją. Do tego dochodzi jeszcze opłata za wymianę. Co prawda w grę nie wchodzą jakieś astronomiczne kwoty bo łańcuchy rowerowe to koszt od 50 do 100 zł. No ale jak dołożyć do tego kasetę to mamy kolejne 80 – 100 zł, plus opłata za wymianę w serwisie czyli kolejne 50 zł i nagle robi się 200 zł. Tak więc chyba warto prawda?. Przy okazji zerknijcie na nasz atrakcyjny cennik.

Jak sprawdzić czy nasz łańcuch rowerowy jest już zużyty?

Istnieją dwie metody. Zacznijmy od tej którą uważam, za lepszą, dokładniejszą, wygodniejszą oraz mniej czasochłonną.

1. Pomiar za pomocą miernika do pomiaru zużycia łańcucha rowerowego.

Przyrząd ten kosztuje dosłownie grosze, bo ceny zaczynają się od ok 10zł, a dzięki jego pomocy zaoszczędzić można dużo, dużo więcej.

Tą prostą miarką sprawdzenie stanu łańcucha trwa dosłownie w 3 sekundy. Zasada jego użytkowania jest banalnie prosta. Zacznij od włożenia miernika pomiędzy sworznie łańcucha, na przykład od prawej jego strony, następnie włóż lewą . I teraz: sprawdzić możecie czy wasz łańcuch wyciągnięty jest o 0,75% oraz o 1% jego całkowitej długości. Jeśli wypustki miernika z jego lewej strony chowają się całkowicie przy danej skali to oznacza, że o tyle właśnie wyciągnięty jest wasz łańcuch. W naszym serwisie polecamy aby wymieniać łańcuch przy 0,75% jego wyciągnięcia.

przyrząd do pomiaru wyciągnięcia łańcucha 1
przyrząd do pomiaru wyciągnięcia łańcucha 2
przyrząd do pomiaru wyciągnięcia łańcucha 3

2. Pomiar za pomocą miarki, linijki, metrówki itp.

Sposób ten polega na zmierzeniu odległości pomiędzy dwoma dowolnymi sworzniami łańcucha. Odległość pomiędzy nimi w nowym łańcuchu wynosi 1 cal = 2,54cm. Pomiar ten należy zastosować na przynajmniej dziesięciu lub najlepiej dwudziestu odcinkach, gdyż zmierzenie odległości pomiędzy tylko i wyłącznie dwoma sworzniami nie będzie wiarygodne. W nowym łańcuchu odległość pomiędzy dziesięcioma sworzniami w sumie wynosi 25,4cm (2,54cm x 10 ogniw łańcucha). Co za tym idzie; łańcuch należy wymienić gdy miara ta będzie większa o 2mm czyli o 0,75% (2,54cm x 10 cm = 25,4cm i dalej… 25,4cm x 0,75% = 2mm). Ta sama zasada przy pomiarze dwudziestu odcinków: 2,54cm x 20 cm = 50,8cm i dalej… 50,8cm x 0,75% = 4mm. Czyli mamy 4 mm naddatku na długości.

Nie chce pisać „a nie mówiłem”, ale czy a nie mówiłem, ze pierwsza opcja jest lepsza?

Coś nie tak po wymianie łańcucha?

Jeżeli po wymianie łańcucha coś jest ewidentnie nie tak, tzn. strzela lub przeskakuje na zębach kasety. To niestety na 99% musicie wymienić również i ją (lub wolnobieg). Jak wymienić wolnobieg dowiesz się tutaj. Natomiast wymiana kasety opisana jest tutaj. Jest prosty sposób aby potwierdzić diagnozę zużytej kasety. Należy wrzucić łańcuch na najmniej używaną tarcze kasety i przetestować czy łańcuch na niej przeskakuje czy też działa dobrze. Jeśli na mało używanych zębatkach działa poprawnie, a na często używanych przeskakuje to oznacza, że nasza kaseta też się zużyła i należy ja wymienić.

Wizualna ocena zużytej kasety jest jeszcze prostsza. Zwróć uwagę na zęby poszczególnych tarcz. Zęby powinny mieć kształt przypominający wulkan. Jeżeli są ostre niczym zęby rekina do kaseta nadaje się do wymiany.

zęby kasety

Jest jeszcze jedna istotna sprawa. Otóż moi drodzy: skrócenie zużytego, wyciągniętego łańcucha nic nie da. Ponieważ zmienicie w ten sposób jedynie całkowitą jego długość. A zbyt duży wymiar pomiędzy sworzniami pozostanie bez zmian.

Podsumowanie

Warto kontrolować stan swojego łańcucha rowerowego i dzięki temu zaoszczędzić nawet kilkaset złotych (w zależności na jakim sprzęcie jeździcie). Przy pomocy opisanego powyżej przyrządu jest to wybitnie proste i trwa kilka sekund. Każdy rowerzysta powinien posiadać miernik do pomiaru zużycia łańcucha rowerowego.

Na temat łańcucha rowerowego poczytasz również w naszych artykułach:

Czyszczenie łańcucha rowerowego

Jak i czym nasmarować łańcuch rowerowy?

Jak poprawnie korzystać z przerzutek w rowerze?

Woskowanie łańcucha rowerowego

Jaki łańcuch rowerowy wybrać? Jak dobrać odpowiedni?


Dodaj komentarz