Jak i czym nasmarować łańcuch rowerowy?

  • Post author:
  • Reading time:6 mins read

Odpowiednio często myty a następnie poprawnie nasmarowany łańcuch na pewno odwdzięczy się nam z nawiązką. Pokonywanie kolejnych kilometrów będzie dla nas zdecydowanie przyjemniejsze. Przedłużymy jego żywotność i poprawimy kulturę pracy całego napędu. Smarowanie łańcucha to czynność obowiązkowa!

baner reklamowy by_atka 1

1. Czym smarować łańcuch rowerowy

Zacznę może od tego czym nie smarować łańcucha. Mianowicie odradzam smarowanie preparatami typu WD-40. Są to specyfiki penetrujące wszystkie zakamarki i szczeliny. Oprócz brudu wypłukują dosłownie wszystko, w tym smar. Dobrze spiszą się raczej w przypadku odkręcania mocno zardzewiałych śrub. Polecam natomiast preparaty na bazie oleju, najlepiej oleju teflonowego. Przetestowaliśmy już kilka „smarowideł” zarówno na naszych rowerach jak i rowerach naszych klientów. Na rynku dostępne są preparaty do warunków suchych i mokrych. W zależności od sytuacji i od wymagań klienta używamy jednego z poniższych. Co ważne! pamiętajcie, że aby nasmarować łańcuch należy go najpierw wyczyścić. Jak to zrobić znajdziesz tutaj. Bez czyszczenia smarowanie nie ma sensu.

2. Jak smarować łańcuch rowerowy

Nic prostszego. Nakładamy po kropelce naszego oleju na łączenia łańcucha. Dokładnie na każdy sworzeń. Wymaga to odrobiny cierpliwości, ale zdecydowanie się opłaca. Najlepiej smarować łańcuch w przed dzień kolejnej jazdy. Olej ma wtedy szanse wniknąć dokładnie w sworznie i tam zastygnąć.

smarowanie łańcucha

Następnego dnia należy zetrzeć nadmiar oleju suchą szmatką aż do uzyskania przybliżonego efektu suchego łańcucha. Łańcuch po jego dotknięciu będzie po prostu suchy na zewnątrz i nasmarowany wewnątrz. Jeżeli nie ma masz możliwości smarowania w przed dzień przejażdżki, to przed zebraniem nadmiaru oleju odczekaj jakiś czas. Gdy wybieramy się na trasę MTB a warunki mogą być… wiadomo nie zbyt przyjemna dla naszego napędu, to nakładamy nawet po pół kropelki na każdy sworzeń. Po prostu jak najmniej i szczególnie przykładamy się do wycierania. Mniej piachu, brudu i kurzu przylepi się do naszego łańcucha.

jak nasmarować łańcuch

Woskowanie

Inną opcją na poprawę jakości i kultury pracy łańcucha i tym samym całego napędu jest woskowanie, które starcza na ok 300 km. Wykonujemy tę usługę w naszym serwisie. Chcesz zobaczyć o co w tym chodzi? Zapraszamy do artykułu na temat woskowania łańcucha, w którym opisujemy wszystko krok po kroku. Zainteresowani? link znajdziecie tutaj.

Inne artykuły dotyczące łańcucha rowerowego:

Czyszczenie łańcucha rowerowego

Jaki łańcuch rowerowy wybrać? Jak dobrać odpowiedni?

Kiedy wymienić łańcuch rowerowy?


Dodaj komentarz