Dofinansowanie do zakupu roweru elektrycznego: Program „Mój Rower Elektryczny”

  • Post author:
  • Reading time:11 mins read

Rząd Polski wprowadza nowy program mający na celu promowanie ekologicznego transportu – „Mój Rower Elektryczny”. W ramach tej inicjatywy, obywatele mogą uzyskać dofinansowanie na zakup roweru elektrycznego.

Ze względu na obecną drożyznę na stacjach benzynowych, wyższe koszty utrzymania oraz zakupu samochodu, coraz więcej osób decyduje się na rower elektryczny. Jako ekonomiczny i ekologiczny środek transportu. Dzięki programowi „Mój Rower Elektryczny”, nasz wspaniały Polski rząd odpowiedzialny oczywiście za powyższą sytuacje wspiera ten trend, oferując dofinansowanie do zakupu roweru elektrycznego. Sprawdź, jak możesz skorzystać z tego wsparcia i jakie warunki musisz spełnić.

baner rowery elektryczne

Kiedy program wchodzi w życie? i co jeśli dopiero co kupiłem rower elektryczny?

Program „Mój Rower Elektryczny” wg początkowych informacji rozpocząć miał się po zakończeniu konsultacji społecznych, które trwały od 4 do 18 lipca 2024 roku. Po zatwierdzeniu, programu miał być aktywny od 30 czerwca 2024 roku do 30 maja 2029 roku. Oznacza to, że dofinansowanie można było by uzyskać na zakupy dokonane w tym okresie (Gov.pl). Więc jeśli kupilibyście rower po 30 czerwca to też byście się załapali. .

Zejdźmy jednak na ziemie. Według najświeższych uzyskanych przeze mnie informacji (osobiście skontaktowałem się z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), o ile program w ogóle wejdzie w życie to najwcześniej w pierwszym kwartale 2025r.

Jakie dofinansowanie do zakupu roweru elektrycznego można otrzymać?

W ramach programu „Mój Rower Elektryczny” można uzyskać dofinansowanie w wysokości do 50% kosztów zakupu roweru elektrycznego. Jednak nie więcej niż 5 tysięcy złotych. W przypadku rowerów cargo i wózków rowerowych dofinansowanie wynosie aż do 9 tysięcy złotych, również nie przekraczając 50% kosztów kwalifikowanych (Gov.pl)​​.

Kto może skorzystać?

Z programu skorzystać mogą zarówno osoby fizyczne jak i przedsiębiorcy prowadzących działalność gospodarczą w jednym z obszarów:

  • 77.21.Z – wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego.
  • 49.41.Z – transport drogowy towarów;
  • 53.10.Z – działalność pocztowa objęta obowiązkiem świadczenia usług powszechnych (operatora publicznego);
  • 53.20.Z – pozostała działalność pocztowa i kurierska;

Zakup w leasingu nie zostanie objęty dofinansowaniem.

Ile rząd przeznaczył środków?

Na realizację programu „Mój Rower Elektryczny” rząd planuje przeznaczyć 300 milionów złotych ze środków pochodzących z Funduszu Modernizacyjnego. Te środki mają wspierać zarówno osoby indywidualne, jak i samorządy oraz przedsiębiorców.

Jakie warunki techniczne musi spełniać rower, aby się kwalifikował?

Po pierwsze primo: zgodnie z prawem o ruchu drogowym rower elektryczny może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h. Jeśli rower ma służyć przykładowo wyłącznie do jazdy off-road lub na terenie prywatnym, poniższa klasyfikacja ich nie obowiązuje.

Aby rower elektryczny kwalifikował się do dofinansowania, musi spełniać następujące warunki:

  1. Nowy Rower: rower elektryczny musi być nowy i wyprodukowany nie wcześniej niż 24 miesiące przed datą zakupu. Dodatkowo musi być wyprodukowany przez producenta pochodzącego z kraju UE.
  2. Technologia akumulatora: rower musi być wyposażony w akumulator litowo-jonowy (obecnie już tylko takie są produkowane). Jego pojemność to minimum 10 Ah (czyli ok 3600 Wh, co oznacza, że ciężko będzie w ogóle znaleźć mniejszy).
  3. Minimalny zasięg: e-bike musie mieć minimalny zasięg w wysokości 50 km na jednym ładowaniu (też nie powinno być z tym problemu).
  4. Ładowanie: musi zapewniać możliwość ładowania baterii za pomocą domowego gniazdka elektrycznego. A elementy niezbędne do ładowania powinny być w zestawie (standard).
  5. Oznakowanie: rower musi być zarejestrowany na Policji i oznakowany specjalnym numerem na ramie.

Zakup Roweru Elektrycznego na Raty

W przypadku zakupu roweru elektrycznego na raty, dofinansowanie nadal przysługuje. Kwota dofinansowania zostanie obliczona na podstawie całkowitej ceny roweru, a nie poszczególnych rat. Państwo zwróci 50% kosztów po dokonaniu zakupu. Oznacza to, że dofinansowanie będzie dostępne po opłaceniu pełnej kwoty zakupu, nawet jeśli będzie to realizowane w ratach. W takim przypadku, ważne jest, aby wszystkie raty były zapłacone w okresie obowiązywania programu. Czyli od 30 czerwca 2024 roku do 30 maja 2029 roku.

Jak Złożyć Wniosek?

Sposób składania i rozpatrywania wniosków nie jest jeszcze znany. Ale zapewne aby skorzystać z dofinansowania, należy zakupić rower w okresie obowiązywania programu, a następnie złożyć wniosek o zwrot kosztów. Państwo zwróci część kosztów po zakupie, na podstawie przedstawionych faktur i dowodów zakupu. Temat będę śledził na bieżąco i jak tylko coś się pojawi od razu to opublikuje.

Podsumowując

Dofinansowanie do zakupu roweru elektrycznego: Program „Mój Rower Elektryczny” to świetna okazja dla osób, które chcą zainwestować w ekologiczny transport i poprawić kondycje swojego domowego budżetu. Jak tanie jest ładowanie baterii w rowerze elektrycznym dowiesz się tutaj. Uważam, że temat jest godny uwagi w szczególności dla tych którzy czają się na nowego elektryka.

Jeżeli nie jesteś przekonany co do zakupu roweru elektrycznego lub wahasz się z ostateczną decyzją bo „nie znasz się na tym” to koniecznie przeczytaj moje wpisy na ten temat z poradami na temat rowerów elektrycznych.

Jeśli artykuł okazał się przydatny, postaw mi wirtualną kawę wspierając moją twórczość. Da mi ona kopa do tworzenia nowych ciekawych i pomocnych treści. Bo to właśnie przy kawie pisze najwięcej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz