Jakie mandaty za jazdę rowerem po alkoholu w 2023 roku?

  • Post author:
  • Reading time:8 mins read

Długa trasa… słońce grzeje… piękne widoki i kilkadziesiąt kilometrów w nogach… czas odpocząć i uzupełnić płyny. Oby bezalkoholowe gdyż Od 01.01.2022r w życie weszły nowe przepisy odnośnie mandatów dla rowerzystów „pod wpływem”. Trzymajcie się dobrze kierownicy bo konsekwencje są bolesne.

baner reklamowy by_atka 1

Szczerze mówiąc nie wiedziałem o tym ile kosztuje obecnie jazda rowerem po alkoholu i jakie oprócz mandatów są jej konsekwencje. W ogólnym przekonaniu podejście do jazdy rowerem po alkoholu jest znacznie bardziej „lajtowe” niż do jazdy po procentach samochodem. No bo przecież rowerem nie osiągamy tak wysokich prędkości jak samochodem. Rower nie jest tak ciężki jak auto itd. itp. Ale faktem jest to, że nietrzeźwi na rowerze zagrażają zarówno sobie jak i innym. Zataczając się na przykład pod koła samochodu, który próbując ominąć nieobliczalnego cyklistę uderzy w coś lub kogoś.

Najważniejsze informacje:

Za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu nie grozi wam utrata Prawa Jazdy. Nie zarobicie również na wasze konto punktów karnych.

Mandaty:

Do końca 2021 roku za jazd rowerem pod wpływem alkoholu Pan Policjant mógł wystawić nam mandat w w wysokości od 300 do 500 zł. Te czasy się skończyły. W zależności od zawartości alkoholu we krwi sytuacja prezentuje się następująco:

  1. Rowerzysta który znajduje się w „stanie po spożyciu” alkoholu może otrzymać mandat w wysokości od 1000 zł do nawet 5000 zł,
  2. Cyklista znajdujący się w „stanie nietrzeźwości” może otrzymać mandat w wysokości od 2500 zł do 5000 zł,
  3. Kolarz posiadający w organizmie do 0,20 promila nie otrzyma żadnego mandatu (identycznie jak kierowca samochodu).

Stan po spożyciu – zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,20 do 0,50 promila. To 0,10 do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza.

Stan nietrzeźwości – zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,50 promila i 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza.

Ale to nie koniec. Jeśli w stanie po spożyciu lub w stanie nietrzeźwości przyjdzie wam do głowy aby na przykład kogoś swoim rowerem przewieść, to przyjemność ta kosztuje dodatkowe 500 zł.

Może być jeszcze gorzej? Co jeszcze oprócz mandatu?

Jeśli nie przyjmiecie mandatu to sprawa zostanie skierowana do sądu. A tam się dopiero zacznie. Bo jeśli winy zostaną wam udowodnione to wtedy spodziewajcie się kary grzywny w wysokości od 1000 do nawet 30000 zł. Jakby tego było mało możemy trafić na urlop do aresztu wynoszący do 30 dni. No i jako wisienka na torcie zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechanicznych od pół roku do trzech lat.

Wnioski

Po 20 minutach od wypicia jednego piwa (0,5 l.) w organizmie człowieka znajduje się średnio od 0,20 do 0,30 promila we krwi, czyli od 0,10 do 0,15 mg w wydychanym powietrzu (czyli stan po spożyciu). Nie można jednak tego jednoznacznie stwierdzić, gdyż jest to uzależnione np. od zawartości alkoholu w danym piwie. Ważna jest również masa naszego ciała. Osoba ważąca 110 kg po jednym piwie prawdopodobnie będzie miała mniejsze stężenie alkoholu w organizmie niż osoba ważąca 60 kg.

Jak widać stawki mandatów poszybowały pięknie w górę. Jazda rowerem po alkoholu może być bardzo drogą przyjemnością. Dlatego wracając z imprezy warto przekalkulować czy aby taksówka nie będzie tańszą opcją.

A więc czym i jak się nawadniać?

Wszystko pięknie opisane jest w artykule co i jak pić podczas jazdy rowerem, który jest oczywiście naszego autorstwa. Jeżeli jeździcie coraz więcej, szybciej to ten artykuł jest zdecydowanie dla was. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego ile wody traci podczas jazdy na rowerze i jak w związku z tym nawadnianie organizmu jest ważne.


Dodaj komentarz