ŚWIDNICA → PRZEŁĘCZ WALIMSKA → ŚWIDNICA ║Dystans: 50 km║Czas: 3-6 godz.║Poziom: 5/5║

 • Post author:
 • Reading time:13 mins read

Trasa rowerowa dla wymagających rowerzystów, która pozwala zasmakować namiastki wspinaczki po Górach Sowich. Połowa trasy to wspinaczka, której celem i najwyższym punktem jest Przełęcz Walimska położona na wysokości 755 m n.p.m. Cały trakt przebiega po drogach asfaltowych.

 1. W trasę ruszmy z parkingu przy Zalewie Witoszówka, gdzie spokojnie można zostawić auto jeśli przyjechaliście z poza miasta.
 2. Wyjeżdżając z parkingu ścieżką rowerową kierujemy się w lewo, w stronę ronda. Zjeżdżamy z niego na pierwszym zjeździe, czyli jedziemy w lewo. Następnie na kolejne krzyżówce skręcamy w lewo zjeżdżając z drogi rowerowej. Jedziemy prosto, aż dojedziemy do wiaduktu przed którym skręcamy w prawo gdzie znów wjeżdzamy na ścieżkę rowerową.
 3. Jadąc dalej, w kierunku Zagórza Śląskiego mijamy po kolei wsie: Bystrzyca Dolna , Burkatów, Bystrzyca Górna i Lubachów. W Lubachowie odbijamy w lewo przejeżdżając przez most nad rzeką Złotnica Bystrzycka, po przejechaniu którego skręcamy w prawo. Do tej pory jedziemy cały czas pod górkę o nachyleniu 1% do 2%.
 4. Kolejny etap wycieczki to dojazd do wspaniałej asfaltowej wstęgi o nachyleniu wynoszącym w porywach do 7%. Po drodze mijamy majestatycznie wyłaniającą się kamienną tamę z 1917r o wysokości 44m. Na bank natrzskacie tam wiele fotek.
 5. Po wjechaniu na szczyt proponuje przespacerować się po zaporze. Jadąc dalej zaczynamy objazd jeziora. Po lewej stronie drogi towarzyszą nam skalne klify a po prawej jezioro migające pomiędzy drzewami. Jeśli już zgłodnieliście to polecam obiad w klimatycznej restauracji Fregata. Proponuje zarezerwować miejsce kilka dobrych dni wcześniej. Po drodze dodatkowo można jeszcze zatrzymać się przy Kładce, na przeciwko której jest podjazd (dla odważnych) w kierunku punktu widokowego, z którego roztacza się widok obejmujący całe Jezioro Bystrzyckie.
 6. Nie objeżdżamy całego Jeziora. Na pierwszej krzyżówce po minięciu kładki skręcamy w lewo na ulice Wiejską. Następnie kierujemy się już w stronę Przełęczy Walimskiej, mijając kolejno wsie: Michałkowa, Glonno i Modlęcin. Pod koniec Michałkowej i Modlęcina musicie wspiąć się na dwa podjazdy o nachyleniu dochodzącym do 16%.
 7. Ciekawym miejscem na obiad może być Restauracja Boreczna w Michłkowej.
 8. Kolejny etap to dojazd do drogi numer 383, gdzie skręcamy na krzyżówce w prawo i podjazdem o nachyleniu do 5% kierujemy się wprost na Przełęcz Walimską.
 9. Rozpoczynamy zjazd z przełęczy do miasta Walim, gdzie przejeżdżając mostkiem nad rzeką dojeżdżamy do ulicy Stefana Żeromskiego gdzie czeka nas kolejna ścianka o nachyleniu utrzymującym się bez przerwy na poziomie 16 – 17 % co czyni go najtrudniejszym podjazdem podczas całej wycieczki.
 10. Gdy już zaliczymy powyższy podjazd skręcamy w lewo, gdzie czeka nas kolejny zjazd o nachyleniu do 5% i długości 5 km. Po drodze, mijamy udostępnione do zwiedzania niemieckie sztolnie „Włodarz” podziemnego kompleksu „Riese” z okresu II wojny światowej. 
 11. Zjeżdżamy aż do miejscowości Zagórze Śląskie. Przejeżdżamy mieścinę, kierując się w stronę Świdnicy. Największą atrakcją w Zagórzu jest Zamek Grodno który znajduje się po drodze. Polecam go zwiedzić i przy okazji spróbować podjechać pod jego bramę rowerem (podjazd dla kozaków).
 12. Wyjeżdżając z Zagórza przejeżdżamy przez przejazd i za nim kierujemy się prosto. Dojeżdżając do krzyżówki jedziemy w prawo, a docierając do kolejnej, uderzamy w lewo. Mkniemy w kierunku Świdnicy
 13. Nie wracamy jednakże tą samą drogą, lekko modyfikując trasę powrotną. Mianowicie: w Burkatowie odbijamy w lewo jadąc aż do ronda. Zjeżdżamy na pierwszym zjeździe, czyli w prawo i kierujemy się Cały czas prosto ścieżką rowerową. Docieramy do ronda, gdzie skręcamy w prawo w kierunku parkingu przy Zalewie Witoszówka i nasze trasa rowerowa dobiega końca.

Obowiązkowe wyposażenie na każdą trasę rowerową

Dłuższa trasa rowerowa to konieczność posiadania kilku niezbędnych fantów. Musisz pamiętać o rzeczach takich jak zapasowa dętka, łyżki do opon czy pompka. Dodatkowo obowiązkowym wyposażeniem każdego roweru poruszającego się po drogach publicznych jest sygnał dźwiękowy, czyli dzwonek i oświetlenie. Ranking najlepszych lampek rowerowych znajdziesz tutaj.

Atrakcje na trasie:

 1. Kamienna Zapora w Zagórzu Śląskim
 2. Restauracja Fregata (proponuje wcześniej zarezerwować stolik)
 3. Zamek Grodno
 4. Kładka w Zagórzu Śląskim
 5. Punk widokowy w Zagórzu Śląskim
 6. Restauracja Boreczna – Michałkowa
 7. Projekt „Riese”, Kompleks „Włodarz” – niemieckie sztolnie

Udało Ci się przejechać tę trasę? podziel się swoimi wrażeniami…

Artykuł okazał się przydatny? jeśli tak to wesprzyj moją twórczość stawiając mi kawę. Na pewno da mi ona kopa do tworzenia nowych ciekawych tras rowerowych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz