Pętla w wokół JEZIORA BYSTRZYCKIEGO ║Dystans: 32 km║Czas: 1,5-3 godz.║Poziom: 2/5║

 • Post author:
 • Reading time:10 mins read

Maja ulubiona i najczęściej przejeżdzana trasa prowadząca ze Świdnicy. Piękna pętla wokół Jeziora Bystrzyckiego to obowiązkowy punk dla każdego kto kocha zwiedzanie na rowerze.

 1. W trasę ruszmy z parkingu przy Zalewie Witoszówka, gdzie spokojnie można zostawić auto jeśli przyjechaliście z poza miasta.
 2. Wyjeżdżając z parkingu ścieżką rowerową kierujemy się w lewo, w stronę ronda. Zjeżdżamy z niego na pierwszym zjeździe, czyli jedziemy w lewo. Następnie na kolejne krzyżówce skręcamy w lewo zjeżdżając z drogi rowerowej. Jedziemy prosto, aż dojedziemy do wiaduktu przed którym skręcamy w prawo na ścieżkę rowerową.
 3. Jadąc w kierunku Zagórza Śląskiego mijamy po kolei wsie: Bystrzyca Dolna , Burkatów, Bystrzyca Górna i Lubachów. W Lubachowie odbijamy w lewo przejeżdżając przez most nad rzeką Złotnica Bystrzycka, po przejechaniu którego skręcamy w prawo. Do tej pory jedziemy cały czas pod górkę o nachyleniu 1% do 2%.
 4. Kolejny etap wycieczki to dojazd do wspaniałej asfaltowej wstęgi o nachyleniu wynoszącym w porywach do 7%. Po drodze mijamy majestatycznie wyłaniającą się kamienną tamę z 1917r o wysokości 44m. Na bank natrzskacie tam wiele fotek.
 5. Po wjechaniu na szczyt oczywiście możemy, nawet musimy przespacerować się po zaporze. Jadąc dalej zaczynamy objazd jeziora. Po lewej stronie drogi towarzyszą nam skalne klify a po prawej jezioro migające pomiędzy drzewami. Jeśli zgłodnieliście to polecam obiad w klimatycznej restauracji Fregata. Proponuje zarezerwować miejsce kilka dobrych dni wcześniej. Po drodze dodatkowo można jeszcze zatrzymać się przy Kładce, na przeciwko której jest podjazd (dla odważnych) w kierunku punktu widokowego obejmującego całe jezioro.
 6. Objeżdżając jezioro dojeżdżamy do krzyżówki na której kierujemy się w prawo do Zagórza śląskiego. Przejeżdżamy mieścinę, kierując się w stronę Świdnicy. Największą atrakcją w Zagórzu jest Zamek Grodno. Polecam go zwiedzić i przy okazji spróbować podjechać pod jego bramę rowerem (podjazd dla kozaków).
 7. Wyjeżdżając z Zagórza przejeżdżamy przez przejazd i za nim kierujemy się prosto. Dojeżdżając do krzyżówki jedziemy w prawo, a docierając do kolejnej, uderzamy w lewo. Mkniemy w kierunku Świdnicy
 8. Nie wracamy jednakże tą samą drogą, lekko modyfikując trasę powrotną. Mianowicie: w Burkatowie odbijamy w lewo jadąc aż do ronda. Zjeżdżamy na pierwszym zjeździe, czyli w prawo i kierujemy się Cały czas prosto ścieżką rowerową. Docieramy do ronda, gdzie wreszcie skręcamy w prawo w kierunku parkingu przy Zalewie Witoszówka.

Atrakcje na trasie:

 1. Kamienna Zapora w Zagórzu Śląskim
 2. Restauracja Fregata (proponuje wcześniej zarezerwować stolik)
 3. Zamek Grodno
 4. Kładka w Zagórzu Śląskim
 5. Punk widokowy w Zagórzu Śląskim

Obowiązkowe wyposażenie na każdą trasę rowerową

Jeśli wybierasz się w dłuższą trasę rowerową to koniecznie musisz zabrać ze sobą kilka niezbędnych przedmiotów takich jak zapasowa dętka, łyżki do opon czy pompka. Dodatkowo obowiązkowym wyposażeniem każdego roweru poruszającego się po drogach publicznych jest sygnał dźwiękowy, czyli dzwonek i oświetlenie.

Masz własne doświadczenia z tej trasy? A może dokonaliście jakiś modyfikacji? Podziel się wiedzą i zostaw komentarz aby inni mogli z niego skorzystać.

Jeżeli artykuł ten okazał się przydatny i przyczynił się do miło spędzonego czasu na rowerze, to wesprzyj moją twórczość stawiając mi kawę. Na pewno da mi ona kopa do tworzenia nowych ciekawych tras rowerowych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz